ŚWIĘTY PAPIEŻ POLAK W BUDAPESZTEŃSKIM METRZE

 

W dniu 22.10.2020 AD, w liturgiczne wspomnienie Św. Jana Pawła II, w 100 roku urodzin, w budapeszteńskiej parafii Najświętszej Maryi Panny (Budapest-Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia-templom), odbyła się konferencja inaugurująca wystawę plakatów ze Św. Janem Pawłem II w budapeszteńskim metrze zorganizowaną przez Instytut Polski w Budapeszcie (Lengyel Intézet Budapest). Akcja firmowana hasłem "Święty Niepodległości" (Függetlenség Szentje) odbywa się z okazji okrągłej, setnej rocznicy urodzin Papieża Polaka, a także w roku prezydencji Polski w Grupie Wyszehradzkiej. Konferencję rozpoczęło wystąpienie Dyrektor Instytutu Polskiego Joanny Urbańskiej, która przekazała, że przez miesiąc, w metrze w Budapeszcie, na plakatach można zobaczyć unikatowe zdjęcie Adama Bujaka i złote myśli Świętego Papieża z Polski. Następnie głos zabrał Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą, Jan Dziedziczak, który odniósł się do relacji polsko – węgierskich, podkreślił związki Św. Jana Pawła II z Węgrami oraz jego dwie pielgrzymki do Węgier w RP 1991 i RP 1996. Przywołał także postać Bł. Karola IV Habsburga (IV. Károly magyar király), ostatniego króla Węgier, na którego cześć imię miał otrzymać Karol Wojtyła. Wspomnienie Błogosławionego obchodzone jest dzień wcześniej 21 października i była to ostatnia osoba wyniesiona na ołtarze przez św. Jana Pawła II. Podczas spotkania z małżonką Bł. Karola, królową Zytą (Zita magyar királyné), obecnie Służebnicą Boża, Papież miał przywitać Ją słowami: "Pozdrawiam Królową moich Rodziców". Minister podkreślił także, że w czasie pandemii, warto szczególnie zastanowić się nad słowami Ojca Świętego. Zwrócił również uwagę na rolę Polski i Węgier w dzisiejszej Europie, które trwają w wierności przesłaniu papieskiemu. Głos zabrał także proboszcz śródmiejskiej Parafii, ks. Zoltán Osztie, który podkreślił, że na plakatach pojawiają się trzy słowa: prawda, miłość oraz wolność, które są ze sobą związane i nie mogą istnieć bez siebie, a każde odnosi się do Chrystusa. W konferencji wziął udział także m.in. Ambasador RP na Węgrzech, prof. Jerzy Snopek oraz licznie zgromadzeni przedstawiciele mediów. Wystawa w metrze to atrakcyjna forma przekazu, która z pewnością trafi do mieszkańców Budapesztu, także tych młodych. Należy wspomnieć także, że od 28 marca RP 2014, św. Jan Paweł II ma własny przystanek w ramach linii 4 budapeszteńskiego metra (II. János Pál pápa tér). Święty Janie Pawle II, módl się za nami, Amen! 

Prezentujemy cytaty św. Jana Pawła II z plakatów w budapeszteńskim metrze:

"Przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro." („A jövő ma kezdődik, nem holnap.”)

"Człowiek jest powołany do wolności". („Az ember arra hivatott, hogy szabad legyen.”) 

"Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm." („A történelem megtanított bennünket arra, hogy a demokrácia értékek nélkül könnyen átváltozhat nyílt vagy rejtett totalitarizmusba.”)

"Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi." („Ne féljetek! Nyissátok ki, tárjátok szélesre a kapukat Krisztus előtt!”)

"Jeśli ktoś doświadczył miłości, doświadczył również wolności". ("Aki megtapasztalta a szeretetet az a szabadságot is megtapasztalta")

"Nie ma wolności bez sprawiedliwości." („Nincs szabadság igazságosság nélkül.”)

"Naród ginie, gdy znieprawia swojego ducha, naród rośnie, gdy duch jego coraz bardziej się oczyszcza i tego żadne siły zewnętrzne nie zdołają zniszczyć." („Elvész a nemzet, ha megrontja a lelket, de felemelkedik, ha megtisztítja azt, ezt semmilyen külső erő nem képes elpusztítani.”)

"Nie ma wolności bez odpowiedzialności i bez umiłowania prawdy." („Nincs szabadság felelősség és az igazság szeretete nélkül.”)

"Bogatym nie jest ten, kto posiada, ale ten, kto daje." („Nem az a gazdag, aki birtokol, hanem az, aki ad.”)





































Autor: Piotr W. Motyka, Blog "Igen", BTO, RP 2020.







Komentarze